Щоденники Тараса Прокрутка зображення заголовка

Тестування GPS у мобільному телефоні

Усі ми прекрасно розуміємо наскільки спрощує життя туриста наявність навігатора і рано чи пізно нам приходить в голову думка придбати цей пристрій і собі. А оскільки, GPS іграшка не з дешевих, то логічно виникає питання як би на ньому заощадити.

Один із варіантів – використання GPS-приймача, вмонтованого у мобільний телефон / КПК, чи інший пристрій. Тож, я хотів би з вами поділитися своїм досвідом використання функціоналу навігатора саме у мобільному телефоні.

Я є “щасливим власником” (у лапках тому, що насправді за цей пристрій, а вірніше його програмне забезпечення, компанії Nokia повинно було б бути соромно) телефону Nokia E52-1, однією із особливостей якого є наявність вбудованого A-GPS-приймача.

Факти, коротко:

 • телефон може отримувати місце розташування за допомогою мобільної мережі, WiFi-мережі, GPS з допомогою сервера (режим A-GPS), та у звичному режимі GPS;
 • у режимі A-GPS з’єднання із супутниками повинно було б відбуватися значно швидше, але насправді якщо погода хороша, то різниці не відчутно, а якщо знаходитися у закритому приміщенні, то цей режим не допомагає;
 • практичну цінність у подорожі має лише звичайний режим роботи GPS;
 • пристрій вміє працювати як із растровими (Ozi-сумісними), так і з векторними (Garmin, Navitel) картами, також підтримує роботу з Google Maps;
 • вбудована програма Nokia Maps добре справляється із навігацією у місті, карту відображає значно швидше за, приміром, аналогічну у Garmin, проте за межами населених пунктів і великих доріг краще користуватися сторонніми продуктами;
 • при роботі із векторними картами батареї вистачає на довший час, аніж при роботі із растром.

Я використовував цей телефон у трьох походах і щоразу беру його з собою, коли їду кататися на велосипеді. Практика показала, що для подорожей по високих Карпатах або поїздок найкраще використовувати Garmin Mobile XT із картою Карпат або топографічною картою України разом з картою доріг, відповідно. Для походів по не таких популярних районах, де немає детальних векторних карт – Garmin із топографічною і SmartComGPS із “генштабівськими”, або топографічними Google Maps в парі, при цьому краще попередньо ввести координати дорожніх точок. Але, здебільшого, можна обійтися лише вектором.

Точності позиціонування для орієнтування на місцевості вистачає з головою, сигнал супутників тримає задовільно навіть у лісі.

Одним із найважливіших факторів є час роботи від батареї. І тут телефон приємно дивує – у режимі “Офлайн” (з відключеним телефонним зв’язком) і при використанні Garmin Mobile XT у режимі навігації він витримує приблизно 20 годин, що рівно кращим показникам фірмових навігаторів.

Прикрощі: єдина справді функціональна програма від Garmin відчутно пригальмовує і, хоча самому процесу навігації це не заважає, але при прокрутці карти, чи пробіжці по меню добре відчутно. Також, неможливо використовувати її для запису треків – інколи програма закривається сама по собі і всі дані по треку при цьому втрачаються. І не варто забувати, апаратно далеко не всі телефони настільки захищені від пошкоджень, як GPS-навігатори і покладатися на них у складних походах не варто.

Висновки. Функціонал сучасних мобільних телефонів дозволяє сміливо використовувати їх як навігатори, при цьому, ми отримуємо універсальний пристрій, у який можна завантажити карти усіх популярних форматів та використовувати його ще як засіб комунікації, чи плеєр. І якщо GPS вам потрібен лише для того, щоб звірити дорогу, а не записувати дані для пізнішого аналізу подорожі, то таке рішення має право на життя.

7 коментарів

 1. Володимир says:

  > Для походів по не таких популярних районах, де немає детальних векторних карт – Garmin із топографічною і SmartComGPS із “генштабівськими”, або топографічними Google Maps в парі,

  Чи могли б Ви це розбити якось на зрозуміліші “кавалки”?
  Яка саме пара?

  Тому що топографічна частина Google Maps зовсім не може замінити напр., “генштаб”. Бо не містить горизонталей :(. А як же без них орієнтуватись!
  Навіть комплектна карта нокії в цьому питанні краща, бо там хоч якийсь натяк на рельєф є (в топограф вигляді).

  Таким чином, вже маючи Google і нокійну карти я саме й намагаюсь встановити хоч би SmartComGPS.
  Хоч для того доводиться долати якісь вже зовсім нелюдські перепони з сертифікатами, помилками:

  Попередж. захисту:
  Програма призначена лише для розробки. Продовження встановлення може серйозно пошкодити Ваш пристрій. Продовжити?

  Програма несумісна з телефоном. Все одно продовжити?

  🙁
  Знав би наскільки ускладнює життя та нокія — купив би простий і дешевший ГСП. Кажуть, що там і дієвість, і точність кращі.

  1. Тарас says:

   Під “роботою в парі” малося на увазі орієнтування за векторною в Garmin та растровою у SmartComGPS одночасно.
   Для України я зустрічав лише одну векторну топографічну карту для Garmin – від Аероскану. Стежок там, звісно, немає, але, загалом, орієнтуватися в просторі можна. В якості карт для SmartComGPS використовував і генштабівські (є стежки та інші об’єкти) і Топографічну від Google. У Google maps в режимі відображення “Карта” стає доступний шар “Ландшафт”, при його увімкненні ландшафт виділяється тінню і вмикається показ вертикалей (на рівнях збільшення 13 і більше), наприклад.

   SmartComGPS – досить стара програма і при встановленні справді може видавати попередження. А якщо у Вас телефон із сенсорним дисплеєм, то програма, швидше за все, взагалі не запуститься.

   Однозначно, краще мати окремий пристрій для навігації, а також, карту і компас. Точності він навряд чи додасть, але от зручніше буде однозначно. Проблема лише в тому, що векторні топографічні карти України є лише для Garmin, а ці навігатори далеко не з дешевих. тому, при потребі, можна викрутитися і з телефоном.

 2. Володимир says:

  > У Google maps в режимі відображення “Карта” стає доступний шар “Ландшафт”, при його увімкненні ландшафт виділяється тінню і вмикається показ вертикалей (на рівнях збільшення 13 і більше), наприклад.

  Дійсно, в Інетовій карті є. Прикро, що версія для телефону:
  “мапи Google
  Google maps
  Версія 4.1.1 (#0)
  Http:\\mobile.google.com”
  (меню “”довідка-про…”)

  не дає горизонталей 🙁 ()

  А жаль, бо то було би зручніше, аніж намагатись поставити карти в навіть якось та працюючому SmartComGPS. Бо для того знадобиться, зд., Озі причому з креком…

  До речі, а яким чином топографічну з Вашого посилання можна завантажити (напр., одним файлом, абощо)? Здається, вона лише для Інетового перегляду.

  1. Тарас says:

   Для завантаження можу порекомендувати програму SAS.Планета. У ній є можливість зберігати зображення одразу з прив’язкою. Потім, це зображення можна конвертувати у формат, сумісний із SmartComGPS за допомогою програми OGF2 конвертер із сайту розробника.

   1. Володимир says:

    Так. Конвертор таки діє, попри сумнівну назву сайту :).

    Прикро, що генштабівки доступні лише 2км.

    У головному їх скупченні 🙂 на
    більших карт вже нема:

    Топографические карты советского генштаба
    Soviet military topographic maps
    В целях соблюдения требований законодательства карты территории Украины 1:50000, 1:100000 а также карты России 1:50000 удалены с сайта.

    🙁
    Може десь є не такі “законослухняні сайти”?

    Не можу зрозуміти, що в тих старовинних картах такого таєничого??? 🙂 Бо їх, зд., 1:1 перемальовують у нинішні паперові карти (не рахуючись з тим, що місцями вже й ліс виріс: як, напр., біля г.Велика Козьмеска…, а там же ж люди натовпами ходять на Говерлу; і як лише не соромно картографам?)

 3. Володимир says:

  А загалом: та похибка, яку видає мобтел у густому лісі навіть у ясну погоду (зд., 200-300м) не дає підстав якось поважно на той GPS розраховувати, особливо щойно зникне стежка…
  Але це добре – не з’явиться залежність від того пристрою і від чужинських супутників :))).

  1. Тарас says:

   На практиці, ніколи не зустрічав точність ~200 м (по карті). Завжди або менше 100 м, або взагалі не визначає координат.
   Якщо знімати RAW-дані з GPS-приймача, то звичайно, можна зловити миттєву точність 200+, але в середньому, все-рівно, буде, більш-менш, адекватний результат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *